Suchá verzus mokrá pedikúra

Nohy sú jednou z najnamáhanejších častí ľudského tela. Celý deň nás ochotne nosia, často i s nemalou nadváhou a trpia v nevhodnej či príliš vysokej obuvi. Nečudujme sa, že sa potom sťažujeme na otlaky, pľuzgiere či mozole. Aby sa Vaše nohy cítili ako v bavlnke a slúžili tak, jak ako je potrebné, doprajte im starostlivosť, akú si zaslúžia – profesionálnu pedikúru v špecializovanom salóne.

Klasikou je pedikúra prevádzaná na mokro, ktorá je vlastne profesionálnou obdobou domácej starostlivosti o nohy, novinkou a hitom posledných rokov je suchá, alebo medicinálna pedikúra. Poďme si vysvetliť, aký je medzi týmito metódami rozdiel a zhrnúť klady i zápory každej z nich. Na názor sme sa opýtali zákazníčok pedikérskych salónov a skúsených pedikérok.

Mokrá pedikúra,

alebo tradičné nohy „v lavóre“. Mokrá pedikúra je metóda používaná už desiatky rokov. Celá procedúra začína kúpeľom nôh v teplej vode so zmäkčujúcimi prísadami. Kúpeľ trvá desať až dvadsať minút a počas tejto doby dôjde k zmäkčeniu otlakov a mozoľov i k uvoľneniu nečistôt z nechtových valov. Potom pedikérka nohy dôkladne osuší a začne s odstraňovaním prebytočnej kože a otlakov. Pri mokrej pedikúre používa k tomuto účelu ostrý skalpel, s pomocou ktorého opatrne odstráni zmäkčené kožné prebytky. Ošetrenie môže niekedy štekliť, náhodného porezania sa u skúsenej, šikovnej pedikérky netreba obávať. Nasleduje úprava nechtov – skrátenie, opilovanie, ošetrenie kožičky a prípadné zdobenie lakom. Na záver vám pedikérka ošetrí pokožku nôh špeciálnym krémom či olejom a urobí kratšiu alebo dlhšiu masáž, (záleží na salóne i predchádzajúcej dohode). Obvykle táto procedúra trvá necelú hodinu a jej ceny sa v závislosti na mieste a používanej kozmetike pohybujú cca od 5 – 30 Euro.

Suchá pedikúra,

hit nového tisícročia. Suchá pedikúra býva svojimi priaznivcami vychvaľovaná hlavne preto, že pri nej nedochádza k manipulácii so skalpelom a je teda bezpečnejšia. Nehrozí pri nej náhodné porezanie, pretože sa pri nej používa špeciálna brúska, ktorá jemne obrusuje stvrdnutú kožu. Vďaka tomu je táto metóda vhodná aj pre diabetikov, psoriatikov a ľudí s mykózou.

Pedikérka nechty najskôr vydezinfikuje a potom sa venuje úprave nechtov. Obrúsi stvrdnutú kožu v ich okolí, skráti a upraví ich tvar i hrúbku a prípadne ošetrí zarastajúce nechty. V ďalšej fáze sa potom venuje odstraňovaniu stvrdnutej kože, otlakov a mozoľov s pomocou vysokorýchlostnej brúsky. Na záver pedikérka celé nohy ošetrí krémom či olejom a dopraje vám relaxačnú masáž chodidiel. Presný postup sa môže odlišovať od salónu k salónu, tieto kroky by však mali byť štandardom.

Ktorá je lepšia?

Na mokrú pedikúru nedám dopustiť,“ hovorí Marie Silná, pedikérka z Plzni. „Je to klasika, ktorá odstráni aj hrubé zatvrdnutia kože a mozole, ktoré sa formovali dlhú dobu. Často ku mne chodia zákazníčky, ktorým suchá pedikúra nepomohla,“ dodáva. „A z môjho vlastného pohľadu je omnoho pohodlnejšia, keď kožu odstraňujem za vlhka a v miestnosti sa nevíri prach, ktorý vzniká pri brúsení na sucho,“ vysvetľuje. !(dnes už väčšina pedikérok používa prístroje so zabudovaným odsávaním, takže k víreniu prachu v miestnosti nedochádza – moja pozn.)!

Johanka Krupičková, redaktorka z Prahy, však má s mokrou pedikúrou zlé skúsenosti: „Som diabetička, takže by som sa na mokrú pedikúru bála ísť. Obzvlášť po tom, čo mi kamarátka hovorila, že ju jéj pedikérka omylom porezala skalpelom. Verím, že sa to nestáva často, ja som sa ale skrátka nedokázala uvoľniť, keď som vedela, že mám na koži taký ostrý nástroj,“ popisuje svoje pocity mladá žena.

Petr Fajmon, majiteľ kozmetického salónu v Brne, síce vo svojom podniku ponúka obe varianty, sám však uprednostňuje suchú pedikúru. „Brúska nenarušuje celistvosť kože a navyše nehrozí riziko, že sa odbrúsi príliš veľká vrstva, ako pri mokrej pedikúre, kde sa pri vodou nabobtnanej pokožke horšie odhaduje, koľko jej treba odstrániť,“ vysvetľuje svoje dôvody. „ S pomocou vysokorýchlostnej frézky dosahujeme rovnaké, ak nie aj lepšie výsledky, ako pri mokrej pedikúre. Dokážeme odstrániť stvrdnutú kožu, mozole, kurie oká a dokonca aj liečiť zarastené nechty bez nutnosti chirurgického zákroku,“ dodáva.

„Nič proti suchej pedikúre, problémové nohy ale potrebujú klasiku – mokrú pedikúru. Suchú som skúsila raz a na mojich stvrdnutých pätách to bolo poznať len pár dní. Moja pedikérka je veľmi šetrná a rozhodne sa nebojím, že by ma mohla porezať,“ obhajuje mokrú pedikúru Lenka Trčková z Kolína. „Trpím na otlaky a tie sa dajú poriadne odstrániť len za mokra. Pedikérka mi rozprávala, že od nej odchádzala žena, ktorej nepasovali vlastné topánky, pretože po odstránení nánosu mala nohu o číslo menšiu,“ dodáva Lenka.

Tak ktorú si teda vybrať?

Ideálne je keď Váš pedikérsky salón ponúka obe alternatívy ošetrenia nôh a pedikérka Vám navrhne postup ošetrenia individuálne podľa typu a stavu pokožky na chodidlách. Napríklad ak je pre Vaše nechty vhodnejšia suchá pedikúra a Vaše päty by potrebovali ošetrenie namokro je pre Vás ideálnym riešením kombinovaná pedikúra. Nechajte si poradiť a vysvetliť dôvody navrhovaného postupu ošetrenia a rozhodnite sa sami – ide predsa o Váš ľahší krok.