Popraskané päty? Tento rok určite nie!

Teplé počasie vás láka obuť si sandálky a pochváliť sa krásnymi nohami. Nedovolí vám to však jeden zdanlivo jednoduchý problém – popraskané päty. Našťastie sa ich môžete zbaviť aj doma.

poprask1

Ošetrená pokožka nôh sa k teplému počasiu priam hodí. Autor: Ilustračná foto Profimedia.sk

Medzi časté príčiny popraskaných piet patrí dehydratácia organizmu, nedostatok hydratačného krému na nohy, diabetes a podobne. Taktiež nadváha môže zhoršiť tento problém. Niektoré bežné príznaky zahŕňajú svrbenie, olupovanie kože okolo päty, bolesť, hlboké trhliny a iné nepríjemnosti.

Okrem rád, ktoré si prečítate nižšie, sa uistite, že zvýšite príjem tekutín, spotrebu čerstvej zeleniny, kvalitného mäsa a celkovo zlepšíte svoj stravovací režim. Ak takýmto spôsobom už fungujete, je na čase prejsť k domácim receptom na zjemnenie piet.

Citrón

Pre odstránenie popraskaných piet by ste si mali každý druhý deň namočiť nohy do teplej vody s citrónovou šťavou. Nechajte ich tam 15 - 20 minút. Pre lepší výsledok na vymočené päty použite pemzu. Ďalšou možnosťou je použiť zmes citrónovej šťavy, ružovej vody a medu. Potrite ňou päty, nechajte pôsobiť a zmyte.

Olej

Masáž nôh so zmesou sezamu a kokosového oleja by ste si mali robiť na dennej báze. Natrite si zmesou chodidlá pred spaním, aby v noci mohla liečiť popraskané päty. Na nohy si dajte na noc bavlnené ponožky, aby ste si neušpinili posteľ.

Je vhodné, aby ste tento proces opakovali po dobu troch až piatich dní, aby ste získali naozaj efektívne výsledky. Taktiež môžete skúsiť kúpeľ nôh v teplej vode s obsahom mandľového oleja (2 - 3 polievkové lyžice). Dokonca aj zmes mätového oleja s medom môže pomôcť v liečbe tohto nepríjemného estetického problému...

Ovocná kaša

Pätám prospeje aj masáž ovocnou kašou. Skúste rozpučiť banány a zmesou si masírujte nohy aspoň desať minút. Pre lepšie výsledky si pastu na pätách nechajte aj pol hodiny. Okrem banánu môžete vyskúšať aj papáju. Je to skvelý zdroj vlákniny, ktorá vyživí a zjemní vaše chodidlá.

poprask2

Papájová kaša zjemní pokožku chodidiel. Foto: Ilustračná Sxc.hu

Vosková kúra

Toto je jeden z najúčinnejších prostriedkov pre domácu liečbu popraskaných piet. Pripravte si jednu sviečku a horčicový olej. Pastu vytvoríte z roztopeného vosku a teplého horčicového oleja. Ak ju budete aplikovať na päty na dennej báze, odstránite popraskanie pokožky a s ňou spojenú bolesť.

Olivový olej

Natieraním olivového oleja na popraskané päty môžete tento problém zmierniť. Kvalitný olivový olej totiž pokožku vyživí a poskytne jej potrebnú vlhkosť. Pomôžte pokožke aj zvnútra – konzumujte potraviny, ktoré obsahujú olivový olej. Aj vďaka nemu bude pokožka zdravá a hebká.

Aloe vera

Gél z čerstvého aloe vera si na nohy natrite po ich namočení vo vlažnej vode. Prípadne môžete vyskúšať pastu z aloe vera a medu. Ak ju budete používať každý deň po celý týždeň, pocítite a zbadáte rýchle zlepšenie stavu vašich nôh. Ideálne je používať aloe vera pred spaním. V noci sa môže do pokožka veľmi dobre vstrebať. Opäť však nezabudnite na ponožky.

Ovsená kaša

Skúste si nohy drhnúť zmesou z ovsených vločiek a jojobového oleja. Túto masáž by ste si mali robiť aspoň 15-20 minút. Vločky pôsobia ako účinný píling a olej opäť zvláčni pokožku. Nezabudnite však, že starostlivosť o chodidlá by sa mala stať pravidelnou záležitosťou. Po odstránení popraskanej pokožky predsa netreba zabúdať na prevenciu.

Autor: pluska.sk