Sú vaše v nohy stále v pohybe? Nasmerujte si to k neurológovi!

Nechodievate do kina, pretože vám tŕpnu alebo vás svrbia a pália nohy? Najradšej by ste okamžite vstali a poprechádzali sa. Syndróm nepokojných nôh sa prejavuje obvykle podvečer alebo v noci.

nohyvpohybe

Ľudí, ktorí trpia syndrómom nepokojných nôh, je pravdepodobne viac ako diabetikov.

Pravdepodobne máte syndróm nepokojných nôh, ochorenie, ktoré je zatiaľ akýmsi bielym ostrovom medicíny. „Pri tejto poruche centrálneho nervového systému človek neovláda vôľou nutkanie pohybovať končatinami, najmä nohami. Nevie ho potlačiť,“ vysvetľuje neurológ, MUDr.Peter Valkovič, PhD. Príčiny ešte nikto dopodrobna neskúmal.„ Jednoznačne je však dokázané, že syndróm súvisí s istým minimálnym nedostatkom dopamínu, látky, ktorá má významný vplyv na pohybové schopnosti človeka. Zistilo sa aj porušenie metabolizmu železa v centrálnom nervovom systéme, čo znamená, že v organizme tiež chýba,“ vysvetľuje MUDr. Valkovič.

Syndróm sa prejavuje obvykle podvečer alebo v noci. „Pravdepodobne súvisí aj s biologickým cyklom človeka. Pri nepokojných nohách sa prejavuje zrejme i pôsobenie hormónov v tele.“

Tabletka cez oceán

Pri stanovení diagnózy syndrómu nepokojných nôh je podľa doktora Petra Valkoviča najdôležitejšie vypátrať, či ide o primárne alebo sekundárne príčiny. „V druhom prípade to bývajú príznaky iného ochorenia, najčastejšie ním býva spomínaný nedostatok železa. Početnú skupinu tvoria pacienti s urémiou, chorými obličkami. Veľmi často je sekundárnou príčinou syndrómu tehotenstvo, čo asi súvisí s tým, že plod odoberá žene kyselinu listovú, horčík a vitamíny skupiny B. Možné je aj to, že zle funguje štítna žľaza,“ vymenúva doktor Valkovič.

Syndróm sa pomerne často vyskytuje v rodinách, zvykne ním trpieť matka, otec i súrodenci. „Pozitívnu rodinnú anamnézu sme zistili u viac ako polovice pacientov a je celkom možné, že ľudí, ktorí ním trpia, je viac ako diabetikov,“ hovorí doktor Valkovič. Je dôležité, či nepríjemné príznaky človek pociťuje každý deň, čo naozaj nie je výhra, alebo iba raz za čas, trebárs za štvrť či pol roka.

„Moji známi mávali ťažkosti len pri letoch cez oceán, podľa všetkého mohla za to porucha biorytmu a dlhé hodiny presedené v lietadle. Dnes už vedia, že pred cestou majú užiť tabletku a zvládajú ju v poriadku,“ vraví neurológ.

Je v tom šampanské?

„Podľa závažnosti príznakov, pri primárnom syndróme užíva pacient lieky alebo zvolíme nemedikamentózne postupy. Niekoho viac svrbia nohy po vypití červeného vína, šampanského alebo iného bublinkového nápoja, po káve, vyvolať ho môžu niektoré druhy syra, glutaman sodný v jedlách a podobne. Človek by mal vypozorovať, čo mu stav vyvoláva, prípadne zhoršuje. Ak neberie lieky, mal by dodržiavať určitý režim: Posteľ je len na spanie a intímne záležitosti, nemá sa v nej jesť, piť, čítať, pozerať televízor alebo pracovať na počítači. Niekomu pomáha vlažný kúpeľ nôh alebo prechádzka s miernou záťažou,“ vymenúva doktor Valkovič.

Lieky užívajú pacienti najmä také, ktoré ovplyvňujú úroveň dopamínu v mozgu. „Máme k dispozícii dve skupiny takýchto prípravkov a opäť je veľmi dôležité, ako často sa príznaky syndrómu prejavujú, pričom sa zohľadňuje aj vek. Prvou voľbou pre chronických pacientov, čiže tých, ktorých nepokojné nohy potrápia viac ako polovicu dní v mesiaci, sú lieky, ktoré boli vyvinuté a určené na liečbu Parkinsonovej choroby. Dostávajú však iba zlomkové množstvá, pätinu, možno osminu dávky,“ zdôrazňuje MUDr. Peter Valkovič. Ak lekár ochorenie správne diagnostikoval, možno ho, ako dodáva, naozaj dobre liečiť, no dôkazy, že by to išlo úplne, zatiaľ nie sú. Ochorenie postihuje aj deti, ale čím viac rokov človek má, tým je vyšší predpoklad, že sa nepokojné nohy „ozvú“.

Nechutí ani milovanie

Možno sa niekomu, kto nemá ťažkosti s nohami, zdá, že nejde o žiaden veľký problém. „Omyl. Syndróm nepokojných nôh vážne negatívne zasahuje do života. Človek si nevychutná spánok ani odpočinok. Stále musí nohami hýbať, chronické ťažkosti so spánkom sa začnú prejavovať v poruchách nálady, kopí chyby v práci, stráca chuť na sex a prepuknúť môže až ťažká depresia,“ argumentuje MUDr. Valkovič. Nešťastník s nepokojnými nohami pobehá rôznych lekárov a absolvuje všelijaké vyšetrenia, kým mu syndróm správne diagnostikujú.

„Neraz sa dostane k psychiatrovi, ktorý mu predpíše antidepresíva a tie stav ešte zhoršia. Pôsobia totiž na iné receptory, ako treba. Zatiaľ sme len na začiatku a povedomie verejnosti o tomto ochorení nôh nie je rozvinuté. Nečudo, o syndróme sa doteraz neučí ani na lekárskych fakultách. Výhodou však je, že pacient sa pri troche záujmu môže diagnostikovať sám. Na lekárovi je, aby určil primárny alebo sekundárny pôvod ťažkostí a potom správnu liečbu, “ uzatvára doktor Valkovič.

Štyri kritériá na diagnostikovanie

  1. Nutkanie pohybovať nohami spojené s nepríjemnými pocitmi v nich,
  2. pocity sa začínajú alebo zhoršujú počas oddychu, v nečinnosti, keď človek sedí alebo leží,
  3. zmiernia sa alebo vymiznú pri pohybe, pri chôdzi alebo naťahovaní,
  4. horšie bývajú navečer či v noci, alebo sa vyskytujú iba v tomto čase.

Čo má na svedomí syndróm

  • Zhoršenie pracovných výkonov i medziľudských vzťahov,
  • vznik depresií, stresy, zníženie imunity,
  • bolesti hlavy, nervozitu, nechutenstvo,
  • oslabenie pozornosti, únavu, pomalosť,
  • zvýšené riziko úrazov a nehôd.

Autor odborného článku: Jozefína Kaššová