Z histórie pedikúry

historia

Môžme pokojne tvrdiť že prvú zmienku o pedikúre ako starostlivosti o chodidlá nachádzame už v starovekom Egypte, keď okolo roku 400 p.n.l „otec medicíny“, Hippocrates popísal ako prvý liečbu kurieho oka. Tento poznatok neskôr využívali už aj staroveký Rimania no až v 7. storočí n.l, bola táto liečba po prvýkrát zdokumentovaná. Totižto až do neskorého stredoveku, bolo zaobchádzanie s chodidlami profesiou šarlatánov, pretože zmeny a deformity nôh boli v tomto období ovplyvnené rôznymi poverami.

Až začiatkom 18. storočia sa po prvý krát ošetrenie chodidiel popísalo v odbornej literatúre. Ako prví dokázali oceniť upravené nohy francúzsky kráľ Ľudovít XVI a anglická kráľovná Victoria. Neskôr aj americký prezident Lincoln našiel v takomto ošetrení zásadný význam.

Nerozlučne späté s pojmom pedikúra je aj meno William M. Scholl. Začalo to na konci 19. Storočia v malom obchodíku s obuvou v Chicagu, ktorý sa špecializoval na predaj pohodlných topánok. Vďaka svojej kariére bol pán Scholl neustále v kontakte s ľuďmi, ktorí si sťažovali na rôzne problémy s nohami. Želajúc si pomôcť týmto ľuďom, začal študovať medicínu. Po ukončení lekárskej fakulty, si otvoril vlastný obchod s obuvou a vyvinul spoločne so svojím bratom Frankom J. Scholl celú radu špeciálnych vankúšikov do obuvi s ktorými mohol zmierniť takmer všetky problémy chodidiel. . V roku 1912, založil vysokú školu pre podológov.

Obchodíky doktora Scholla ponúkli svojím zákazníkom zadarmo konzultácie ich problémov s chodidlami. Toto neskôr viedlo k vývoji celého sortimentu pohodlnej obuvi a kompresných pančúch na kŕčové žily. Dnes je meno Dr Scholl vo viac ako 70 krajinách po celom svete synonymom pre zdravé nohy a pohodlnú obuv.

V našich končinách bol otcom pedikúry Tomáš Baťa, ktorý zaviedol ponuku služieb pedikúry vo svojom ,,sklenenom dome,, na Václavskom námestí. Písal sa rok 1929. V budove ktorú Baťa postavil na na ktorej fasáde sa hrdo vynímal nápis ,, Náš zákazník náš pán,, sa okrem predaja dámskej, pánskej a detskej obuvi, opravovali pančuchy aj topánky a na najvyššom poschodí sa zákazníci mohli dokonca občerstviť vo vyhľadávanom bufete. Celé roky firma Baťa školila svoje pedikérky ,, baťovky,, v Zlíne. Kurz trval 3 týždne. Budúce baťovky boli ubytované v ,,baťovských domčekoch na Koťerovce,,. Všetky náklady im hradila firma Baťa. Dámy museli ako prvé podstúpiť manuálny a psychologický test. V kurze sa nevyučovala len anatómia , dermatológia či hygiena ale aj masáž po kolená, protetika a výroba drobných ortopedických pomôcok ba dokonca aj správne obúvanie. Pedikérky sa najskôr školili samé na sebe a neskôr sa pred spoločenský dom vystavila ceduľa z nápisom pedikúra zadarmo a ľudia z Koťerovky si nôžky s radosťou nechali ošetriť. Spôsob ošetrenia rôznych problémov na nohách sa veľmi nelíšil od toho dnešného. Najpoužívanejším predmetom bol celokovový skalpel, ktorým sa riešili zarastajúce nechty, zrohovatelá koža ja zhrubnuté nechty. Cena pedikúry v týchto povojnových časoch nepresahovala 5 Kčs.

V súčastnosti je starostlivosť o nohy už nevyhnutnou službou každého salónu. S využitím moderných nástrojov a prístrojov, môže byť veľa problémov nôh napravených bez nutnosti chirurgického zákroku. Sťažnosti, ako sú mozole kurie oká, alebo zarastanie nechtov sú často následkom nosenia modernej no absolútne nevhodnej obuvi. Nedostatok pohybu v našej dobe taktiež napomohlo degenerácii svalov na nohách, ale aj k tvorbe nadmerného potenia nôh.

Našťastie v moderných salónoch krásy dnes pracujú vyškolení profesionáli. Svojím zákazníkom sú nápomocní nielen pri riešení ich problémov s nohami ale dokážu aj odborne informovať o všeobecnej starostlivosti o nohy, správnom používaní kozmetických prípravkov na nohy a poskytnúť im užitočné informácie napríklad aj pri výbere správnej obuvi.