Čo je to zarastajúci necht?

Necht tlačí na kožu v okolí nechtového valu (žliabok po stranách nechtu). Koža v nechtovom vale je najskôr len začervenalá a je jemne citlivá na dotyk. Nechtovému valu však necht stále prekáža a tak sa postupne zapaľuje. Koža, keď je zapálená je veľmi napnutá , stráca elasticitu a stáva sa krehkou, čiže sa zjemňuje. Tlakom nechtu sa takto pozmenená štruktúra kože roztvorí, resp. praskne (necht akoby ju rozrezal). V rane je teraz cudzí element a imunitný systém sa ho pokúša zbaviť a teda začne prebiehať rozsiahly zápalový proces , ktorý končí hnisaním. (Bežne po prasknutí hnisavého vačku sa vypudí cudzí element a zápalový proces sa tak má ukončiť a začať proces zhojenia, ale v prípade nechtu to pokračuje ) Hnisavý vačok sa vytvorí a praskne, ale cudzí element je stále v rane, takže tento proces sa opakuje, ale to už je zložitejšie, lebo koža nebola vyliečená a v okolí nechtového valu a v ňom sa vytvára amorfná štruktúra kože, ktorú ľudovo nazývame “divé mäso“. Táto štruktúra sa nevylieči, kým nebude necht odstránený a tak necht z rany vyberieme.

Existuje viacero pedikérskych metód ako ošetriť zarastajúci necht – neznamená to vždy len vystrihnutie zarastajúcej časti nechtu -niekedy je tento zásah dokonca nežiadúci, nakoľko stav ešte zhorší. Zhodnotením príčiny zarastania a aktuálneho stavu pristupujem ku každému prípadu individuálne.

!!!IDEÁLNE JE NAVŠTÍVIŤ PEDIKÉRKU UŽ PRI ZAČIATOČNÝCH PRÍZNAKOCH A ŤAŽKOSTIACH, KEDY JE EŠTE OŠETROVANIE A RIEŠENIE TOHOTO PROBLÉMU JEDNODUCHŠIE A KRATŠIE (A V RÁMCI ZNESITEĽNEJŠEJ BOLESTIVOSTI).!!!

ZARASTAJÚCE NECHTY SOM OCHOTNÁ OŠETRIŤ PO TELEF. DOHODE AJ MIMO PRACOVNÚ DOBU, PRETOŽE KAŽDÝ ZANEDBANÝ DEŇ NAVYŠE MOŽE ZNAMENAŤ VÝRAZNÉ ZHORŠENIE!

AKO PREDCHÁDZAŤ ZARASTANIU NECHTOV:

  • noste vhodné topánky (nie len pekné, ale zároveň pohodlné a účelné),
  • správne strihanie nechtov (ak si nie ste istý, ako si správne strihať nechty na nohách ochotne vám to vysvetlím a ukážem),
  • noste odľahčujúce korektory (pri ortopedických zmenách na chodidlách - dostanete ich s inštruktážou aj v Salóne Marika alebo v niektorých zdravotníckych potrebách),
  • navštevujte pravidelne pedikérsky salón.
zar1 zar2 zar3